Олександр Сабада

1979 – 2014 рр.

Біографія

Олександр Борисович Сабада народився 9 жовтня 1979 року в селі Мошни, Черкаського району, Черкаської області. в родині військовослужбовця. В 13 років Олександр вирішив вступати до «суворівського» училища. Після розпаду Радянського Союзу родина оселилася в Чернігові. Тут Олександр закінчив ліцей №15 та вступив на навчання до Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою. З 1996 по 2000 рік навчався у Харківському інституті військово-повітряних сил за напрямком «авіація та космонавтика» й здобув спеціальність «Офіцер управління військами оперативно-тактичного рівня». У 2001 році Олександр зустрів свою майбутню дружину Тетяну, вона теж пов'язала своє життя з військовою службою, служила у гарнізоні Канатове. 2002 року Олександр і Тетяна одружилися. Офіцер Сабада проходив службу в різних частинах військової авіації, зокрема, у Вінниці, Коломиї, Житомирі, куди довелося виїхати, коли розформували коломийську частину. Рік Олександр прослужив «на землі», але він дуже хотів знову літати, тож знайшов місце у вертолітній частині в Бродах на Львівщині. Пройшовши спецкурси в Миколаєві, Олександр Сабада знову піднявся у небо. Брав участь в миротворчих місіях ООН в Ліберії (2008) та Конго (2011). Учасник антитерористичної операції на сході України. Загинув 2 травня 2014 року поблизу села Карпівка Слов'янського району. Олександра поховали на Лелеківському кладовищі в Кропивницькому, куди переїхала його родина. 

Родина

Мати Олександра – Тамара Іванівна (проживає в Чернігові).

Дружина Тетяна.

Сини - Олег (2002 р.н.) і Максим (2011 р.н.). 

Захоплення

Олександр був затятим грибником. Займався авіамоделюванням, удома кілька полиць були заставлені змайстрованими ним власноруч літачками.  

Відгуки друзів

Сабада обожнював свою професію, жив і дихав нею.   

Військовий шлях

Олександр Борисович брав участь в миротворчих місіях ООН в Ліберії (2008) та Конго (2011). Був начальником штабу — першим заступником командира вертолітної ескадрильї 16-ї окремої бригади армійської авіації 8-го армійського корпусу Сухопутних військ ЗС України, в/ч А2595, м. Броди.

З початком антитерористичної операції на сході України військові льотчики 16-ї ОБрАА виконували завдання в районі Слов'янська і Краматорська у Донецькій області.

2 травня 2014 року поблизу села Карпівка Слов'янського району російськими бойовиками за допомогою переносних зенітних ракетних комплексів було збито два вертольоти Мі-24 Збройних сил України, які здійснювали повітряне патрулювання в районі міста Слов'янська. В результаті обстрілу п'ятеро офіцерів з двох екіпажів бродівської авіабригади загинули, один отримав поранення. Спочатку, близько 3-ї години ранку, підбили вертоліт «09 жовтий», командир екіпажу Сергій Руденко дав можливість одному з членів екіпажу вискочити з вертольота і намагався врятувати ще одного. Вертоліт впав, і в ньому почали вибухати боєприпаси. Майор Сергій Руденко і старший лейтенант Ігор Грішин загинули, поранений капітан Євген Краснокутський був захоплений терористами (його звільнили 5 травня). Вертоліт Руслана Плоходька «40 жовтий» полетів на допомогу, але теж був збитий. Разом із майором Русланом Плоходьком загинули члени екіпажу вертольота Мі-24П («40 жовтий») майор Олександр Сабада і капітан Микола Топчій. Тіла обгоріли, ідентифікація проводилась за експертизою ДНК.

20 травня в Бродах, на території військової частини відбулося прощання з п'ятьма загиблими льотчиками.

Олександра поховали на Лелеківському кладовищі в Кропивницькому, куди переїхала його дружина Тетяна з двома синами, Олегом (2002 р.н.) і Максимом (2011 р.н.). В Чернігові залишилася мати Тамара Іванівна.

Нагороди

20 червня 2014 року — за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі та незламність духу, відзначений — нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня (посмертно).

Рішенням виконкому Кропивницької (колишньої Кіровоградської) ради від 26 серпня 2014 року нагороджений відзнакою «За заслуги» II ступеня (посмертно).

У травні 2015 року в Бродах відкрито Алею Слави військових льотчиків, які загинули на Донбасі захищаючи Україну.

8 грудня 2015 року на будівлі Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою було урочисто відкрито меморіальну дошку на честь шістьох полеглих у районі АТО випускників навчального закладу.

Вічна пам'ять та слава Герою!

Своє життя ти присвятив тому,

Щоб рідну Батьківщину захищати.

Стезю обрав свідомо ти пряму,

Щоб офіцером українським стати.

Старанно вчився й оволодівав

Військовими науками ретельно.

Ще й у «гарячих точках» побував,

В яких тоді ризикував смертельно.

Землі своїй ти віддано служив

І піднімавсь у небо, щоб літати.

Професією дуже дорожив.

І, ось, прийшлось тобі повоювати,

Коли вогнем почав палати Схід

Від вторгнення ворожої армади,

Яка вчинила величезних бід,

Від котрих люди змушені страждати…

І був тоді ти на передовій:

Винищував рашистів з вертольоту…

Та в травні стався твій останній бій,

У вирі рятувального походу…

Поліг ти героїчно, як і жив,

Йдучи товаришам на допомогу.

Пошану ти в нащадків заслужив

І Подвигом – наблизив Перемогу!